دفاع شخصی(self defense)

دفاع شخصی

دفاع شخصی چیست؟

دفاع شخصی چیست؟ دورى جستن، رد كردن، دفع كردن و مقابله با هر عامل مزاحمى را دفاع شخصى می­نامند.­

دفاع­ شخصى (Self Defense) به آن دسته از روش­ها و فنونى كه بتوان با استفاده از آن­ها در برابر هر مهاجمی، سلامتى جسمى و روانى خود را حفظ كرد، گفته می­شود.

انسان به طور غريزى از بدو تولد نسبت به مزاحمت­ها و خطرهاى پيرامون خود واكنش نشان مي­دهد. مانند نوزادى كه وقتى نور به چشمانش برخورد مي­كند با بستن يا تنگ كردن پلكان خود نسبت به مزاحمت نور براى چشمانش واكنش طبيعى نشان مي­دهد. وقتى خواب هستيم به صداى پشه واكنش طبيعى نشان مي‌دهيم و با دست به سمت صدا ضربه مي­زيم.

دفاع شخصی چیست

دفاع شخصی چیست

وقتى كسي بطور ناگهانى ما را از پشت هل دهد، دستانمان بصورت غریزی به سمت جلو به شكل ستون قرار مي‌گيرد تا از برخورد سر و بدن به زمين جلوگيرى كند. وقتى كسي به سمت صورت ما با دست يا هر وسيله­اى با شدت حمله يا حركتى داشته باشد به صورت غريزى سر خود را جابجا مي­كنيم و چشمان خود را مي‌بنديم و از دستان خود یاری می­جوییم.

استاژ آموزشی دفاع شخصی

وقتى شخصى با چوب يا چاقو به ما حمله كند به طور غريزى با دست­هايمان مي­خواهيم از بدنمان دفاع كنيم. وقتى دو كودك در دنياى كودكى خودشان باهم درگير مي­شوند بدون اين­كه آموزشى ديده باشند، براى رسيدن به هدف كودكانه خود با دستان و پاهاى خود نوعى مبارزه غريزى انسان را به نمايش مي­گذارند. تمام اين عكس­ العمل­ها به طور غريزى مي‌باشد و انسان از بدو تولد نسبت به هرگونه مزاحمت جسمى و روانى واكنش نشان مي‌دهد، بنابراين دفاع از خود در غريزه هرانسانى وجود دارد.

 

دفاع شخصی در واقع کسب علمی هست که انسان بتواند عمل و عکس­ل العمل­ های غریزی خویش را عالمانه و هدفمندانه مدیریت نماید و به اندازه لازم از آن بهره بگیرد.

ثبت نام در باشگاه دفاع شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *